پنج شنبه 16 مرداد ماه 1399
  جاذبه های گردشگری شهرستان

 

شهرستــان فريدونشهر، با توجه به موقعيت آب و هوايي و كوهستاني بودن ، ‌وجود چشمه ساراها و انواع گياهان و گلهاي زيباي وحشي ،‌در دامنه ها ، كوهسارها ،‌هر بيننده و ديدار كننده از شهرستان در فصل بهار و تابستان را به خود محسور مي كند ، زمستانهاي پر برف و زيبا ، جهت اسكي در دامنه ها ،‌يكي از لوازم و امكانات خوب منطقه براي جذب توريسم مي باشد ، وجود غارهاي زيبا و آهكي در كوهها و وجود كوههاي بلند و جوان زمينه هاي بسيار خوبي را براي كوهنوردان فراهم مي سازد . ‌بالاخره ، طبيعت زيبا و زايه الوصف شهرستان فريدونشهر ، پذيراي ديداركنندگان و بازديد كنندگان مي باشد .

            ×      غارهاي شهر ستان :

-        غار كبوتران واقع در فريدونشهر .

-        غار كلبيس كب واقع در فريدونشهر :

اين غار در يك كيلومتري شمال فريدونشهر قرار دارد ، طول اين غار 25 متر و عرض آن در جاهاي مختلف بين 3 تا 7 متر است بلنداي آن (ارتفاع داخلي ) بين 2 تا 6 متر و كف آن مسطح و در انتهاي آن چاه عميقي است كه به جهت جلو گيري از سقوط تماشاچي مسدود شده است.

-        غار باووك واقع در فريدونشهر .

-        غار پير هشتاد واقع در چغيورت .

-        غار چشمه ريسان واقع در گوراب(حاجي آباد).

       ×         تفرجگاههاي معروف شهرستان :

1-     دشت لاله هاي واژگون:  

با شروع فصل بهار در اكثر نقاط شهرستان جلوه زيبايي ازطبيعت منطقه چشم هر بيننده اي را مجذوب خود مي كند در اين ميان لاله هاي واژگون زيبايي خاصي دارد كه در اكثر نقاط دهستانها (مخصوصاً گلوني ،‌دره شادي ، چالقو) پشتكوه و پيشكوه ،‌چشمه لنگان به وفور و به دو رنگ زرد و قرمز يافت مي شود.

2-    چشمه لنگان واقع در دهستان چشمه لنگان روستاي سيبك:

     اين چشمه پر آب در فاصله 17 كيلو متري جنوب غرب فريدونشهر قرار دارد آب اين چشمه از زير تخته سنگهاي بزرگ با فشار زياد خارج مي شود كه قسمتي از آن با استفاده از سه ايستگاه پمپاژ از طريق 14 كيلومتري خط لوله ، آب آشاميدني فريدونشهر و روستاهاي مجاور را تأمين مي كند ،‌اين چشمه و محدوده آن يكي از بهترين محلهاي تفريحي اين منطقه مي باشد .

تاسيسات خروجي تونل چشمه لنگان

3-    چشمه سراب واقع در شهر فريدونشهر :

چشمه سراب در دامنه كوه هاي شمالي شهر فريدونشهر قرار دارد .

4-    چشمه بابا احمد واقع در دهستان چشمه لنگان روستاي سرداب علياء:

سراب بابا احمد در فاصله 18 كيلومتري مركز شهرستان و در نزديكي روستاي سرداب سفلي قرار دارد. اين سراب داراي چشمه اي زيبا و مناظري دل انگيز است. سكوهاي نشيمن وسرويس هاي بهداشتي از امكانات اين تفرجگاه است.

5-    آبشار پونه زار  واقع در دهستان چشمه لنگان روستاي دربند :

آبشار پورنه زار يا بيدنياني در فاصله 25 كيلومتري غرب شهرستان فريدونشهر از ارتفاعات زاگرس مركزي سرچشمـــه مي گيرد ، داراي چندين سرچشمه (چشمه سار) خنك و گوارا است و بدليل رويش پونه در آبراهه هاي آن به آبشار پونه زار ( به زبان گرجي  بيدنياني ) معروف است . ارتفاع آبشار حدود 30 متر است و در محلهاي ريزش آب خزه هاي سرسبز دائمي تشكيل شده است، در پايين دست آبشار چندين واحد پرورش ماهي به چشم مي خورد و در اطراف آبشار درختان زرشك وحشي به چشم مي خورد .

6-    چشمه دره سپستان واقع در دهستان پشتكوه روستاي پشندگان .

7-    آبشار پشندگان واقع در دهستان پشتكوه روستاي پشندگان :

شهرستـــــان فريدونشهر بدليــل بارش سالانه  حدود 700 ميليمتر داراي آبشارها و چشمه سارهاي زيباي فراواني است كه خصوصاً در ارتفاعات پيشكوه و پشتكوه به چشم مي خورد . آبشار پشندگان در فاصله 75 كيلو متري جنوب فريدونشهر است در پائين دست روستاي پشندگان  واقع  در دهستان پشتكوه فريدونشهر قرار دارد .

ارتفاع اين آبشار حدود 45 متر است كه در فصول بهار و تابستان با حركت آب بر روي صخره هاي پائين دست جلوه اي زيبا از قدرت آفريدگار را در اين طبيعت بكر و كوهستان زيبا را به نمايش مي گذارد.

وجود انواع  درختان جنگلي شامل سيب ، زالزالك ، بنه ، بلوط و گردو  و انواع  پرندگان وحشي، بر طراوت و دلنشيني اين جاذبه طبيعي افزوده است .

8-    چشمه آب لت واقع در فريدونشهر محله وحدت آباد .

9-    آبشار طرزه واقع در دهستان پشتكوه روستاي طرزه :

يكي از جاذبه هاي طبيعي و ديدني در منطقه پشتكوه فريدونشهر است كه از ارتفاعات زاگرس  مركزي سرچشمه مي گيرد و حدود 85 كيلو متر با مركز شهرستان فاصله داشته و در كنار روستاي زيباي طـــرزه مي باشد، ارتفاع اين آبشارحدود 40 متر و در تمام فصول سال جلوه اي زيبا از ريزش آب بر روي صخره ها به نمايش مي گذارد. نداشتن جاده دسترسي آسفالته يكي از  مشكلات اين جاذبه است.

10-  پل خوشميوه واقع در دهستان پشتكوه روستاي خوش ميوه .

11-  چشمه تنگوله واقع در دهستان پشتكوه روستاي سكان .

 12- پيست اسكي فريدونشهر

پيست اسكي فريدونشهر در 6 كيلومتري غرب شهر فريدونشهر واقع در ارتفاعات موسوم به گردنه روستاي چغيورت استقرار يافته است. شهرستان فريدونشهر با داشتن اقليم كوهستاني با ارتفاعي بيش از 2500 متر و متوسط بارندگي 600 ميلي متر كه با داشتن 110 روز يخبندان به طور متوسط در طول سال،  عمدتا نوع بارش آن به صورت برف مي باشد كه بعضا ارتفاع برف در محل پيست اسكي در سالهاي پربارش بالغ بر 3 متر مي باشد كه مكان مناسبي براي اسكي و انجام ورزشهاي زمستاني مي باشد. از جمله امكانات موجود در پيست اسكي مي توان به اقامتگاه ويژه ورزشكاران با داشتن چهار سويت و يك سالن مجهز به سيستم گرمايش و سرويس هاي بهداشتي و نماز خانه و يك بالابر ويژه اسكي بازان حرفه اي با طول 980 متر اشاره كرد. پيست اسكي فريدونشهر بسته به نوع بارش در سال بطور نسبي 5 ماه تا 7 ماه از سال داراي امكان انجام ورزشهاي زمستاني بوده كه در اكثر ايام تعطيلات در فصول سرد پذيراي ميهمانان، ورزشكاران و بازديدكنندگان مي باشد.

               ×      اماكن زيارتي شهرستان :

-        مشعلدار علي واقع در فريدونشهر محله وحدت آباد .

-        امامزاده تاجعلي واقع در شهر فريدونشهر

-        امامزاده پيرعلي  واقع در دهستان چشمه لنگان روستاي سيبك .

-        امامزاده پير محمد واقع در دهستان پشتكوه روستاي دهنو .

-        امامزاده پير محمد واقع در دهستان پشتكوه روستاي كاهگان .

-        امامزاده واقع در دهستان پشتكوه.

-        امامزاده آقاسيد محمد واقع در دهستان پيشكوه روستاي مكدين .

-        امامزاده  واقع در دهستان پيشكوه روستاي وهرگان.

-        امامزاده گوشه(سيد محمد) واقع در دهستان برف انبار روستاي چقا.

 

ورود |عضويت
  كاربران بر خط
عضويت عضويت:
Latest New User آخرين:
New Today ورودي امروز: 0
New Yesterday ورودي ديروز: 0
Overall Users در مجموع : 24

كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 21
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 21

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 746514
Visitors بازديد هاي امروز: 77
Visitors بازديد هاي ديروز: 479

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1399/05/16 www.agri-fereidoonshahr.ir
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا